Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
Spoločné vyhlásenie k teroristickým útokom v Paríži


V stredu 7. januára 2015 sa v Paríži odohral brutálny teroristický útok proti redakcii francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo a následne proti košer obchodu.
Sme zarmútení a šokovaní týmito udalosťami. Súcitíme a žialime s tými, ktorí počas vražedných útokov stratili svojich blízkych, priateľov a kolegov.
 
Chceli by sme vyjadriť hlbokú sústrasť a podporu francúzskemu ľudu a vysloviť nádej, že po dňoch teroru v krajine zavládne pokoj a bezpečie.
 
Cieľom parížskych vrahov bolo zasiatie nenávisti a nedôvery medzi obyvateľov Európy. Chceme veriť, že erupcia džihádistického teroru v Európe, napriek obrovskej bolesti a rozhorčeniu, ktorý spôsobila, nepovedie ku kolektivizácii viny moslimov a k novému násiliu. Vyjadrujeme podporu všetkým po mieri túžiacim ľuďom, bez rozdielu kultúr a náboženstiev.
Vyzývame všetkých ľudí na vzájomný rešpekt a toleranciu rôznych náboženstiev a kultúr a  na rešpektovanie našich spoločných základných morálnych a etických hodnôt, k posvätnosti života a dôstojnosti každého ľudského jedinca.
 
V Bratislave 11. Januára 2015
 
Za Konferenciu Biskupov Slovenska:
Predseda arcibiskup - metropolita Stanislav Zvolenský
 
Za Ekumenickú radu cirkví SR
Predseda biskup Miloš Klátik
 
Za Ústredný zväz židovských náboženských obcí
Predseda Igor Rintel