Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
MODLITBY ZA ŠKOLY


Cieľ kampane (projektu):
prehĺbiť zodpovednosť mladých kresťanov na Slovensku za evanjelizáciu svojho školského prostredia a zvýrazniť potrebu kresťanských hodnôt v spoločnosti, zvlášť pri výchove mladej generácie.

Trvanie kampane (projektu):
19. september – 23. december 2005

Adresáti kampane (projektu):
•    žiaci 1. – 9. roč. základných škôl (ďalej ZŠ)
•    študenti 1. - 4. roč. stredných škôl (ďalej SŠ)
•    poslucháči vysokých škôl
(školy všetkých typov - štátne, cirkevné, odborné, umelecké, súkromné, atď.)

Pomôcky:
-    modlitba za školu (Imprimatur Mons. František Tondra, 26. 8. 2005)
-    katechézy o potrebe spoločnej modlitby za svoju školu a vydávania svedectva o kresťanskej viere a láske v školskom prostredí (na nasledujúcich stranách)
-    papierové makety betlehema, papierové adventné cesty,  žlté stužky (budú ponúkané cez diecézne katechetické úrady a inými formami)

POSTUP
1. etapa:
V týždni od 19. do 23. 9. 2005 na hodinách náboženskej výchovy všetkých kresťanských cirkví na Slovensku (od 1. roč. ZŠ až po 2. roč. SŠ) prebehne katechéza o potrebe modlitby a svedectva viery a lásky. Katechéza sa ukončí modlitbou za školu, ktorá sa žiakom ponúkne aj pre každodenné používanie (dobrovoľne na základe slobodnej voľby). Študentom 3. a 4. roč. SŠ (na cirkevných SŠ to bude v rámci náboženskej výchovy) a vysokých škôl sa modlitba za školu ponúkne v rámci farností, zborov,  katechetických, saleziánskych, univerzitných, diecéznych a dekanátnych pastoračných centier (ďalej PC), ako aj cez kresťansky zamerané združenia a hnutia pre deti a mládež.
2. etapa:
a)    Od 23. 9. 2005 až do 23. 12. 2005 sa žiaci 1. roč. ZŠ až 2. roč. SŠ budú na konci každej hodiny náboženskej výchovy modlievať spomínanú modlitbu za školu. V tomto období sa ju odporúčame modlievať aj v rámci spoločných prosieb (teda bez záverečného zvolania „Amen“) pri bohoslužbách pre deti a mládež vo farnostiach, zboroch, v PC i v malých spoločenstvách detí a mládeže.
b)    V týždni pred začiatkom adventného obdobia (21. – 25. 11. 2005) sa na hodinách náboženskej výchovy všetkých spomínaných ročníkov uskutoční ďalšia katechéza o potrebe svedectva kresťanskej viery a lásky na školách. Po katechéze sa žiakom ponúkne vytvorenie adventného venca alebo betlehema pre triedu alebo školu (na chodbe, vo vestibule...), pri ktorých sa až do Vianoc bude modliť modlitba za školu. Okrem toho sa žiakom 1. až 7. roč. ZŠ ponúkne absolvovanie adventnej cesty a žiakom 8. a 9. roč. ZŠ a 1. a 2. roč. SŠ žltá stužka, ktorú môžu dobrovoľne nosiť na odeve až do Vianoc. Źltá farba je symbolom svetla podľa Kristovej výzvy: „Vy ste svetlo sveta.„ Študentom 3. a 4. roč. SŠ a vysokých škôl sa žltá stužka ponúkne v rámci farností, zborov a PC, ako aj cez kresťansky zamerané združenia a hnutia pre mládež.

Garanti: Katechetická komisia KBS, Školský úrad ECAV, Katolícke pedagogické a katechetické centrum, Mládežnícka komisia ERC, Sekcia pre mládež KBS, Rada pre univerzity KBS.




METODICKÉ POKYNY:

Pre hodiny náboženskej výchovy ako aj pre mimoškolské prostredie (malé spoločenstvá detí a mládeže) je primerane veku adresátov potrebné:  
- vysvetliť pojem „svedectvo viery v Krista a lásky k Nemu“,
- vysvetliť texty Svätého písma o svedectve (Mt 10, 32-33; Mt 5, 13-16; Jn 13, 34-35; 1Pt 3, 15),
- vysvetliť pojem „požehnanie“,
- predstaviť silu spoločnej modlitby,
- vysvetliť pojem „ekumenizmus“,
- pripraviť text modlitby za školu pre každého žiaka,
- motivovať žiakov k modlitbe za školu aj doma počas týždňa.

MODLITBA ZA ŠKOLU:

PANE , TY SI POVEDAL, ŹE KTO ŤA VYZNÁ PRED ĽUďMI, TOHO AJ TY VYZNÁŠ PRED NEBESKÝM OTCOM. PROSÍME ŤA O POŹEHNANIE PRE ŹIAKOV A UČITEĽOV NAŠEJ ŠKOLY. UROB NÁS SVETLOM, KTORÉ BUDE MEDZI NIMI SVEDČIŤ O TVOJEJ DOBROTE A LÁSKE .  AMEN.

(Pre vysokoškolákov druhá veta znie: PROSÍME ŤA O POŹEHNANIE PRE ŠTUDENTOV A PEDAGÓGOV NAŠEJ UNIVERZITY.)


NÁVRHY  NA KATECHÉZY

a)    Téma: UMÝVAŤ DRUHÝM OKNÁ SRDCA
Odporúčaná cieľová skupina: žiaci 1. – 7. roč. ZŠ
Cieľ: prinášať svetlo viery tým, ktorí žijú v tme
Metódy: dialóg na tému svedectva, práca s papierom – vyrobenie pohľadnice
Pomôcky: text rozprávky, farebné výkresy, nožnice, pastelky, perá

ÚVOD
Motivácia:
Učiteľ pripomenie žiakom, že od začiatku školského roka sa spájame s inými kresťanskými cirkvami a spoločne sa za seba modlíme.
 
HLAVNÁ ČASŤ
Učiteľ vyrozpráva príbeh:
V jednom meste žil hrnčiar, ktorý mal svoju dielňu. V nej trávil celý svoj deň. Pracoval od svitu do mrku. Bolo to v zapadnutej uličke, po ktorej nechodilo mnoho ľudí, ale predsa sa niekedy niekto zastavil. Vyrábal totiž ozdobné vázy. Bol to však človek smutný, v jeho dielni bolo stále šero, a tak sa jeho vázy hodili iba na cintorín. Boli tiež také smutné ako on. No ľudia prichádzali a kupovali a tohto smutného muža mali radi. Jedného dňa však prišla na nákupy Graziella. Bolo to veselé dievča, ktoré prišlo kúpiť vázu pre svoju starú mamu. Tá už mnoho rokov odpočívala na cintoríne. Hrnčiar jej predal vázu a ona mu za ňu platila. Práve vtedy sa ich oči na chvíľočku stretli. Graziella si v nich všimla smútok a bolesť a nedalo jej to pokoja. Rozmýšľala, ako tomuto človekovi pomôcť, ako mu dodať radosti zo života. Najskôr to bude tým šerom, ktoré má v dielni. Poviem mu, aby si kúpil viac lámp a iste mu bude veselšie. Ako sa rozhodla, tak i spravila a hrnčiar poslúchol. Avšak nepomohlo. Smútok z jeho očí sa nestratil a vázy vyrábal ďalej iba pre cintorín. Graziella sa však už neuspokojila. Pochopila, že tu treba iné svetlo. Poprosila hrnčiara, či by mu mohla umyť oblôčik na jeho dielni a otvoriť dokorán okenicu. On privolil a dievča sa pustilo do práce. O chvíľu prenikli dovnútra prvé slnečné lúče a roztancovali sa po dielni. V ich  svetle hrnčiar zbadal, že jeho výrobky sú skutočne smutné a že by sa dali robiť oveľa krajšie, že sú i iné farby ako šedivá a hnedá a že dievča, ktoré mu umylo oblok je krásne. A prvýkrát vo svojom živote vyrobil vázu, ktorá nebola určená na cintorín. Hrala krásnymi farbami a prežiarila celú jeho dielňu. Hrnčiar ju z vďačnosti daroval Grazielle.
Vysvetlenie príbehu:
Táto rozprávka nie je celkom vymyslená. Okolo nás je možno veľa smutných detí, veľa takých, ktoré nie sú zlé, ale žijú sami pre seba, nikoho si nevšímajú, nikto ich nemá rád a oni nemajú radi nikoho. Možno poznáš niekoho, kto by ich vedel potešiť. Čo si myslíš, kto by to mohol byť? Je Niekto, kto by to iste vedel – ale oni Ho nepoznajú. Ešte im o Ňom nikto nerozprával. Možno k nim treba zájsť na návštevu a poumývať im okienko na ich srdci. Ukázať im, že ich má niekto rád.
Aktivita:
So žiakmi si vyrobíme pohľadnicu s oknom, ktoré sa dá otvoriť. Doňho napíšeme, ako môžeme tomu človeku pomôcť (povzbudíme žiakov, aby si vybrali zo svojho okolia niekoho, kto sa možno cíti sám, je smutný), napísať venovanie a pod.
Kerygma:
Ten Niekto je Pán Ježiš. On je slnkom, svetlom sveta, ktoré stále svieti, ale ľudia ho nevidia. Pán Ježiš potrebuje naše ruky, naše slová, náš úsmev, aby sa cez nás dostal k nim. No niekedy sa za Neho hanbíme, niekedy sa nevieme k Nemu priznať, niekedy sa bojíme, čo na to povedia druhí. Skrývame svoju vieru, bojíme sa ju ukázať navonok.

ZÁVER
Povzbudenie:
Nebojme sa a nehanbime sa za svoju vieru. Existuje veľa možností, no viera nám dáva silu pomáhať svojim kamarátom a tiež tým, ktorí ešte nepoznajú Božiu lásku.
Modlitba za školu.

b)     Téma: VIERA NIE JE SÚKROMNÝ PODNIK
Odporúčaná cieľová skupina: žiaci 8. - 9. roč. ZŠ, 1. – 2. roč. SŠ  
Cieľ: spoznávať poslanie kresťana; zamyslieť sa nad osobným svedectvom medzi spolužiakmi
Metódy: dialóg na tému svedectva, práca so Svätým písmom, individuálna práca žiakov (dopísanie príbehu), skupinová práca (príprava scénky), práca v dvojiciach (príprava dialógu podľa textu  Svätého písma)
Pomôcky: papiere, perá, Sv. písmo Nového zákona do každej lavice alebo prefotený text evanjelia (Mt 19, 16-22)

ÚVOD
Motivácia:
Učiteľ pripomenie žiakom, že od začiatku školského roka sa spájame s inými kresťanskými cirkvami a spoločne sa za seba modlíme.
 
HLAVNÁ ČASŤ
Činnosť učiteľa:
Učiteľ prerozpráva aktuálny motivačný príbeh zo života mladých ľudí.  
Činnosť žiakov:
Každý žiak dostane text evanjelia Mt 19, 16-22 a prečítajú si ho prvý raz potichu. Potom ich učiteľ vyzve, aby si príbeh prečítali ešte raz. ďalej žiaci postupne vyjadrujú, čo ich konkrétne na tomto príbehu zaujalo.
Učiteľ vysvetlí:
Stretnúť takého mladého človeka, ktorý pribehol za Kristom a pýtal sa ho, čo má robiť, aby dosiahol život večný, je dnes už veľkou raritou. Skutočne išlo o zriedkavý prípad. Všimnime si detaily: Pribehol za Kristom. Utekal. Nebol to človek ľahostajný, ktorému je všetko jedno. Záležalo mu na stretnutí s Pánom. Kľakol si pred ním. To znamená, že v ňom nevidel iba obyčajného človeka. Pýtal sa ho. Hľadal pravdu, chcel sa dozvedieť stále viac. Ako obsiahnem život večný? Nádherná otázka! Veď kto sa dnes už zaujíma o to, čo bude po smrti? Treba si užiť, kým je čas! Bohatý mladík je jedna z mála postáv v evanjeliách, ktorá neprosí o telesné zdravie, o zrak, o sluch, ale prosí o ukázanie cesty do večného života. Z ďalšieho rozprávania vieme, že to bol človek, ktorý zachovával prikázania, a keď to o sebe povedal, mohol spokojne hľadieť Kristovi do očí. Neklamal. Aj náš Pán v ňom našiel zaľúbenie, s láskou sa naň pozrel a povedal mu, aby začal rozdávať... A tu sa všetko láme. Mladík odchádza smutný.
Prekvapuje nás to, pýtame sa na príčinu. Veď tento človek bol jednoznačne na vyššej morálnej úrovni ako napríklad mýtnik Lévi, Zachej, či Mária Magdaléna... Kde sa teda stala chyba? Mladík bol bohatý, ale nie iba materiálne, aj duchovne. A bohatstvo, aj to duchovné, je dobré iba na to, aby sme ho rozdávali. Ono tým rozdávaním rastie a ak ho chce človek mať iba pre seba, stráca ho. Mladík nevedel dávať, nevedel darovať a nevedel sa darovať. Zákonite musel zostať smutný. Keď si všimneme povolania Léviho, Zacheja, hneď vidíme i hostinu, ktorú oni vystrojili a počujeme napríklad takéto slová: „Polovicu majetku rozdám chudobným a ak som niekomu ukrivdil, vrátim štvornásobne...“ Tu sa rozdáva a pri rozdávaní je veľa radosti. Mladík nevedel dávať a preto odišiel smutný...
Aktivita žiakov:
Učiteľ vyberie jednu z nasledujúcich aktivít a predstaví ju žiakom. Źiaci môžu pracovať individuálne alebo vo dvojiciach:  
-    Predstavte si, že ste mladík z evanjelia a píšete si denník. Napíšte niekoľko zápisov, v ktorých priblížite svoje pocity pred a po stretnutí sa s Ježišom.
-    Skúste vymyslieť pokračovanie evanjeliového príbehu. Akým smerom sa asi uberal mladíkov život po stretnutí s Ježišom?
-    Predstavte si, že ste kamarát(ka) mladíka z evanjelia. Stretnete sa s ním vo chvíli, keď odchádza smutný po stretnutí s Ježišom. Ako by asi vyzeral váš rozhovor?
-    Predstavte si, že ste Zachej (mýtnik, ktorý svoj majetok rozdal) a stretnete sa s bohatým mladíkom. O čom by ste sa asi rozprávali? Pozn.: Táto aktivita si vyžaduje v úvode prečítať text o Zachejovi.
-    Skúste sa vžiť do ľubovoľnej postavy z evanjelia (môžete si ju aj vymyslieť, napr. mladíkova sestra, okoloidúci, farizej, ...) a prerozprávajte tento príbeh z vašej pozície.
Vyhodnotenie činnosti žiakov:
Źiaci postupne predstavujú (čítajú) alebo hrajú pripravený príbeh vo dvojiciach.
Formácia:
Kresťanská dokonalosť nemôže byť orientovaná na samu seba. Dostávala by nádych egoizmu. Iba ten skutočne prijal Ježiša Krista, komu záleží na tom, aby Ho odovzdával ďalej. Komu na tom nezáleží, ešte nevie, čo má. Nemožno si stavať sýpky pre seba samých a uisťovať sa: duša, máš bohatstva na dlhé roky, máš veľké zásoby... Všimnime si, že Lukáš hovorí o bohatstve duše.
Teda dávanie, darovanie, darovanie seba. Cez toto nevedel tak nádejný mladík, ako bol ten v evanjeliu, prejsť. Cez toto sa nevedel dostať.

ZÁVER
Povzbudenie
Na prekonanie tejto prekážky v našom živote je potrebné hľadať pravdu, ktorá nás oslobodí od egoizmu a nasmeruje na darovanie seba, svojho času tým, ktorí nás potrebujú.. Som tu pre druhých, žijem preto, aby som sa dával. Kto spoznal Krista, tomu záleží na tom, aby Krista spoznali aj iní.
Modlitba za školu.

c)    Téma: ABY NÁM VŠETCI ROZUMELI
Odporúčaná cieľová skupina: žiaci všetkých ročníkov ZŠ a SŠ
Cieľ: naučiť sa rozmýšľať nad „slovami, ktoré nepočuť“
Metódy: dialóg na tému svedectva, hra, práca so Svätým písmom, aktivita
Pomôcky: obrázky (rôzne fotografie ľudí s rozličným výrazom tváre), text Svätého písma, veľká svieca a sviečky pre každého žiaka

ÚVOD
Motivácia:
Učiteľ vyzve žiakov, aby sa na seba navzájom pozreli. Môžu sa pri tom i prechádzať po triede (podľa počtu žiakov v skupine). Vysvetlí, že aj bez toho, aby sme sa rozprávali, vyjadrovali sme určité pocity. Dokážeme si rozumieť aj bez slov. Každý vie, či úsmev druhého je úprimný, ironický a pod.  

HLAVNÁ ČASŤ
Aktivita žiakov
Učiteľ si vopred pripraví a prinesie vyššie spomenuté fotografie. Je potrebné, aby ich mal dostatočný počet na to, aby si aj posledný študent mohol vybrať z viacerých ponúknutých portrétov. Učiteľ najprv poukladá fotografie na spojené lavice tak, aby ich všetci študenti videli. Vyzve žiakov, aby prišli k obrázkom a v tichosti si prezreli tváre. Každý si vyberie jednu. Hra pokračuje rozprávaním (alebo písaním) o tom, čo asi prežíva človek na obrázku, čo všetko sa dá z jeho tváre vyčítať.
Výklad
Nezriedka sa stane, že človek vo veľkom neznámom meste zastane a nevie, ako ďalej. Je dobré, keď sa vie opýtať, a keď sa má koho opýtať. Zamieri ku komusi, no niekedy aj cúvne. Okoloidúci sa veľmi ponáhľa a na všetkých sa mračí. Mohlo by sa to zle skončiť... Ale je tu Ktosi iný, Kto sa neponáhľa, šíri okolo seba pokoj... Jeho sa spýtajme! A naozaj. Ochotne sa zastaví, pomôže, vysvetlí... Existuje „reč“, ktorá sa neprenáša slovami, ale našimi postojmi a naším správaním. Napríklad zamračená tvár znamená: dajte mi všetci pokoj. Usmiaty človek nám hovorí: som tu pre vás... A toto platí vo všetkých štátoch a na všetkých kontinentoch. Toto je reč, ktorej prakticky všetci rozumejú. A touto rečou by sme sa mali učiť hovoriť.
Činnosť žiakov
Źiaci prečítajú text Svätého písma zo Skutkov apoštolov 2, 1-13 (na viacerých hodinách môžeme pracovať s celou druhou kapitolou Skutkov apoštolov).
Formácia
Pri zoslaní Svätého Ducha nešlo o takýto prirodzený jav. Tu sa stal skutočný zázrak. Parti, Médi, Elamčania, obyvatelia Mezopotámie, Judey i Kapadócie... a mnohí ďalší počuli hovoriť apoštolov svojím jazykom. Dnes už možno takýto zázrak nezažijeme a reči si musíme osvojovať tvrdým štúdiom. No aj dnes sa dá hovoriť rečou, ktorej všetci rozumejú... Rečou skutkov. Tak nám to pripomína svätý Anton Paduánsky: „Koho naplnil Duch Svätý, hovorí rozličnými jazykmi.“ Rozličné jazyky sú rôzne svedectvá o Kristovi: pokora, chudoba, trpezlivosť a poslušnosť. Hovoríme nimi vtedy, keď ich prakticky uplatňujeme. Reč je živá vtedy, keď je zladená so životom. Nechajme prehovoriť našu vieru činnú skrze lásku...
Aj apoštoli „hovorili životom“. To, čo povedali slovami, svojimi skutkami potvrdzovali. Zamknuté dvere sa otvorili, strach zmizol a tí, čo prednedávnom utekali zo strachu o seba, odvážne hlásajú Kristovu smrť a zmŕtvychvstanie. Ukrižovali telo s jeho vášňami a žiadostivosťami a žili v Duchu a podľa Ducha aj konali... Veľa ľudí sa dnes túla po svete, pretože svet je pre nich ako neznáme veľkomesto. My, kresťania, by sme mali byť ľuďmi Ducha, ktorí poznajú správnu cestu a vedia ju ľuďom aj ukázať. Pán Ježiš nám kresťanom osobitne prikázal, aby sme boli svetlo sveta, aby sme  svietili svojou láskou tým, ktorí blúdia.

ZÁVER
Činnosť žiakov
Źiaci sa postavia do kruhu, okolo môžu dekoratívne uložiť tváre, ktoré používali v úvodnej aktivite a ktoré môžu predstavovať všetkých alebo konkrétnych ľudí. Učiteľ zapáli veľkú sviecu, ktorá predstavuje Krista, položí ju do stredu kruhu. Źiaci postupne zapália svojej pripravené sviece od veľkej sviece a položia ich vedľa tvárí, ktoré sú v kruhu. Toto gesto predstavuje, že nám záleží na tom, aby naše srdcia horeli láskou a ukazovali cestu tým, ktorí ju ešte nenašli.
Modlitba za školu.

d)  TÉMA: O zmysle kresťanského dozrievania a svedectva
( potrebné zrealizovať do začiatku adventného obdobia )

Cieľová skupina:
žiaci 8. a 9. roč. základných škôl, študenti stredných a vysokých škôl
Cieľ:
pomôcť mladým, aby sa vžili do pozície mudrcov hľadajúcich kráľa, aby tento evanjeliový úryvok prežili a snažili sa pochopiť, čo všetko museli zmeniť mudrci a čo všetko máme zmeniť my pri hlbšom spoznávaní Krista, motivovať ich k celoživotnej úlohe dozrievať vo viere a byť odrazom Kristovho svetla pre svoje okolie
Pomôcky:
papiere, 4 lístky s úlohami pre jednotlivé skupiny
Metódy:
skupinová práca, dialóg

Postup:
Katechéta (animátor) môže najprv spomenúť posledné svetové dni mládeže v Kolíne nad Rýnom a ich heslo „Prišli sme sa mu pokloniť“, ktoré súvisí s putovaním mudrcov, ktorí šli hľadať novonarodeného židovského kráľa. Napriek tomu, že ich sviatok slávime 6. januára, tieto postavy sú svojou podstatou adventné, pretože nám hovoria o čakaní na Mesiáša a o jeho hľadaní. V týchto týždňoch sú vo fáze putovania za Pánom. Spoločne si prečítajú text evanjelia o troch mudrcoch ( Mt 2, 1 - 12 ).

Potom katechéta (animátor) rozdelí študentov do troch skupín. Každá skupina si vylosuje lístok s úlohou a dostane papier, na ktorý má načrtnúť vlastné riešenie problému.
Pozn.: Úlohu č. 4 riešia všetky skupiny, je na animátorovi (katechétovi), či ju žiaci dostanú spolu s prvou vylosovanou úlohou alebo až potom ako samostatnú úlohu pre všetkých.

Úlohy:

1.    Predstavte si, že patríte k mudrcom, ktorí šli hľadať novonarodeného židovského kráľa. Opustili ste svoje paláce a ste už druhý mesiac na ceste, ktorou vás vedie hviezda. Zatiaľ neviete, koľko ešte bude trvať vaša cesta, kým prídete do cieľa. Navyše stretávate popri ceste mnohých ľudí, ktorí sa čudujú nad vaším nápadom a považujú vás za blbých, keďže ste na ceste, nevedno kam. Ako by ste odpovedali náhodnému okoloidúcemu, ktorý sa vám smeje a pýta sa, kam idete a prečo?

2.    Predstavte si, že ste jeden z mudrcov, ktorí šli hľadať novonarodeného židovského kráľa. Práve ste prišli do domu, kde ste uvideli Jozefa, Máriu a dieťa. Dom je však chudobný. Všade naokolo vidíte veľkú biedu. Vôbec sa to nezhoduje s vašimi predstavami o kráľovi, ktorého ste hľadali. Aké by ste asi mali pocity? Čo by ste museli zmeniť vo svojom vnímaní Boha – Kráľa?

3.    Predstavte si, že patríte k mudrcom, ktorí šli hľadať novonarodeného židovského kráľa. Už ste ho našli a vraciate sa späť. Cestou domov sa však musíte vyhnúť Herodesovi. Čo by ste asi povedali, akú výhovorku by ste si našli? Neboli by ste sklamaní, keď sa vraciate od kráľa, ktorého ste našli v chudobe, a navyše hviezda vám na cestu už nesvieti? Aké by ste mali pocity?

4.    V týchto týždňoch vrcholí celoslovenská evanjelizačná kampaň „Modlitby za školy.“ Od dnes budete mať možnosť nosiť žlté stužky na svojom odeve ako symbol, vonkajší znak toho, že sa za svoju školu modlíte a chcete byť v nej svedkom Krista, ktorý nás vyzýva byť svetlom svetla. Čo si myslíte, prečo je potrebné aj navonok ukázať, čo prežívame? Je vôbec potrebné modlitbu „zverejňovať“ nejakým viditeľným znamením, napr. tou žltou stužkou? Čo si myslíte, prečo je práve žltá? K čomu ma zaväzuje takéto nosenie stužky? Aký má význam, že ju nebudú nosiť len katolíci, ale aj mladí iných kresťanských cirkví?

Postupne (najlepšie v poradí od 1 po 4) študenti spolu s katechétom (animátorom) rozoberú svoje odpovede, pričom ostatné tri skupiny vždy počúvajú tú skupinu, ktorá práve hovorí.
Na záver sa katechéta (animátor) pomodlí modlitbu za školu a vyzve mladých k slobodnému rozhodnutiu vziať si od neho žltú stužku, ktorú môžu nosiť v adventom období ako symbol svojho rozhodnutia modliť sa za školu a svedčiť na nej o viere v Krista .

Podnety pre katechétu (animátora), ktoré by mohol zdôrazniť:
-    žltá ako symbol svetla nás sprevádza počas celého adventu (sviece na adventom venci, žltá hviezda, ktorá viedla mudrcov, hviezdičky na vianočnom stromčeku),
-    vysvetliť pojem „svedectvo viery v Krista a lásky k nemu“,
-    vysvetliť texty Svätého písma o svedectve (Mt 10, 32-33. Mt 5,13-16, Jn 13, 34-35, 1Pt 3,15)
-    predstaviť silu spoločnej modlitby a vysvetliť pojem ekumenizmus.

Modlitba za školu.

Metodické odporúčanie k druhej etape projektu „Modlitby za školy“

Odporúčané aktivity pre základné školy
„Adventný veniec“
„Betlehemská cesta“
Odporúčané aktivity pre základné /školy 8. a 9. ročník/, stredné a vysoké školy
„Źltá stužka“


„Adventný veniec“
Odporúčaná veková kategória: žiaci 1. - 3. ročníka
Cieľ: Umocniť symbol svetla ako symbol svedectva.

Myšlienka „Adventného venca“: projekt kresťanského svedectva „Modlitby za školy“ vrcholí v advente. V druhej etape projektu ponúkame pre prácu s mladšími žiakmi zhotoviť adventný veniec, ktorý budú žiaci zdobiť malými žltými hviezdičkami. Každá hviezdička predstavuje jeden dobrý skutok. Mladších žiakov motivujeme svetlom hviezdy, ktorá  prináša svetlo a ukazuje nám  cestu v tme. Dobrý skutok je svedectvom viery. Deti majú pochopiť, že aj oni vnášajú do sveta svetlo dobra práve konaním dobrých skutkov. Svojím správaním dávajú príklad ostatným deťom.

Pomôcky: vetvičky, štyri sviečky alebo polystyrénový veniec, krepový papier, kúsky látok, stužky, drôtik alebo štyri klince /na upevnenie sviečok/,papierové hviezdičky.

Postup:
Adventný veniec si žiaci v triede zhotovia z vetvičiek alebo z polystyrénu, papiera, šušiek.../ponechávame priestor na fantáziu a výber/. Polystyrénový veniec môžu obaliť krepovým papierom, látkami alebo stužkami. Po zhotovení upevníme na veniec štyri sviečky.
V úvode každej vyučovacej hodiny vytvoríme priestor pre žiakov, aby mohli veniec zdobiť svojimi dobrými skutkami. Pri upevňovaní hviezdičiek na veniec každý žiak povie svoj dobrý skutok, ktorým vnáša na tento svet svetlo.

Záver:
Na poslednej hodine náboženskej výchovy/náboženstva pred Vianocami je vhodné viesť dialóg o potrebe osobného kresťanského svedectva na škole medzi žiakmi a učiteľmi.
Učiteľ povzbudí žiakov k nezištnému konaniu dobrých skutkov, aby pochopili, že vnášaním dobra medzi ľudí prinášajú ľuďom Ježišovo svetlo.


„Betlehemská cesta“
Odporúčaná veková kategória: žiaci 4. - 7. ročníka
Cieľ: Umocniť symbol svetla ako symbol svedectva.

Myšlienka „Betlehemskej cesty“: projekt kresťanského svedectva „Modlitby za školy“ vrcholí v advente. V druhej etape projektu ponúkame metodickú pomôcku – obraz betlehemskej cesty a skladačku betlehemských postáv.
Obraz je plný svetla, ktoré vyžaruje z teplých farieb /žltá, oranžová/. Pracujeme so symbolom svetla – symbolom kresťanského svedectva. Cesta na obraze sa kľukatí kopcom do Betlehema. Symbol žltého kopca nám môže pripomínať Eucharistiu, prijímanie Krista a rozhodnutie sa pre neho. Do Betlehema sa prišli pokloniť tí, ktorí Ježiša prijali do svojho srdca. Ak chceme, aby svedectvo života s Kristom bolo skutočné, je potrebné ho prehlbovať sviatostným životom a modlitbou za seba a svoje okolie.
Pre žiakov je práve škola prostredím, kde majú vydávať kresťanské svedectvo, a kde sú povolaní byť svetlom pre svet. Preto projekt vrcholí v liturgickom období príchodu Svetla na svet.
Práca s betlehemskými postavami je zameraná na spôsob svedectva každej postavy. Biblické postavy /Mária, Jozef, pastieri, králi/ hľadajú v svojom živote Boha a prijímajú jeho vôľu, putujú za hviezdou, ktorá je výzvou k jeho hľadaniu.
Ježiš je Svetlo, ktoré osvecuje každého človeka. Ježiš je Svetlo, ktoré prináša život, zapaľuje v ľudských srdciach svetlo viery, nádeje a lásky.

1. časť „Cesta“
Pomôcky: obraz „Betlehemská cesta“ /formát A2/, výkres A2, nožnice, lepidlo
Postup:
Cesta je skladačkou obrazu z 35 častí.  Obraz je určený pre jednu triedu, tak aby každý žiak v triede dostal jednu kartičku cesty.
Skladačku betlehemskej cesty je potrebné nastrihať a rozdať na začiatku Adventu v triede každému žiakovi jednu kartičku s modlitbou.
Źiaci napíšu na kartičku svoje meno /na textovú časť/ a počas Adventu poskladajú z kartičiek cestu /kartičky nalepia na výkres A2/. Poskladaný obraz „Betlehemskej cesty“ bude súčasťou adventnej výzdoby triedy, ku ktorému na konci Adventu pribudne Betlehem.
Ak je v skupine menej žiakov ako je kartičiek, učiteľ môže túto situáciu využiť pri skladaní obrazu motivovaním žiakov k modlitbe za svojich spolužiakov, ktorí v skupine nie sú, ale patria do triedy. Aktivita podnecuje k budovaniu triedneho spoločenstva.

2. časť „Betlehem“
Návrh na skladačku Betlehemu je len odporúčaný, ponechávame priestor na tvorivosť katechétov a žiakov.
Pomôcky: šablóny betlehemských postavičiek, výkresy, kartón, krabica, nožnice, lepidlo, farby, pastelky, farebný papier, kúsky látok /makety betlehemských postavičiek z publikácie „Prežívame liturgický rok“ vydal Diecézny katechetický úrad Košice/
Postup:
Na jednej postavičke pracuje dvojica žiakov. Postavičku vystrihnú a podlepia výkresom. Pastierikov a zvieratiek môže byť viac. Je potrebné ich nafotiť toľko, koľko je v triede dvojíc, aby každá dvojica mala postavičku.
Môžeme použiť rôzne techniky – vymaľovávanie alebo farbenie, oblepovanie farebným papierom  alebo kúskami látky.
Jedna dvojica bude pracovať na maštaľke alebo jaskynke, ktorú vyrobia z krabice. Po jej dokončení na ňu upevnia betlehemskú hviezdu.

Záver:
Učiteľ so žiakmi v triede naaranžuje betlehemskú cestu s Betlehemom.
Na poslednej hodine pred Vianocami je vhodné viesť dialóg o potrebe osobného kresťanského svedectva na škole medzi žiakmi a učiteľmi.



Námet na mládežnícke stretko o zmysle kresťanského dozrievania a svedectva v rámci II. etapy projektu „Modlitby za školy“

Cieľová skupina: žiaci 8. a 9. roč. základných škôl, študenti stredných a vysokých škôl
Cieľ: pomôcť mladým, aby sa vžili do pozície mudrcov hľadajúcich kráľa, aby tento evanjeliový úryvok prežili a snažili sa pochopiť, čo všetko museli zmeniť mudrci a čo všetko máme zmeniť my pri hlbšom spoznávaní Krista, motivovať ich k celoživotnej úlohe dozrievať vo viere a byť odrazom Kristovho svetla pre svoje okolie
Pomôcky: papiere, 4 lístky s úlohami pre jednotlivé skupiny
Metódy: skupinová práca, dialóg

Postup:
Katechéta (animátor) môže najprv spomenúť posledné svetové dni mládeže v Kolíne nad Rýnom a ich heslo „Prišli sme sa mu pokloniť“, ktoré súvisí s putovaním mudrcov, ktorí šli hľadať novonarodeného židovského kráľa. Napriek tomu, že ich sviatok slávime 6. januára, tieto postavy sú svojou podstatou adventné, pretože nám hovoria o čakaní na Mesiáša a o jeho hľadaní. V týchto týždňoch sú vo fáze putovania za Pánom.

Potom katechéta (animátor) rozdelí študentov do troch skupín. Každá skupina si vylosuje lístok s úlohou a dostane papier, na ktorý má načrtnúť vlastné riešenie problému.
Pozn.: Úlohu č. 4 riešia všetky skupiny, je na animátorovi (katechétovi), či ju žiaci dostanú spolu s prvou vylosovanou úlohou alebo až potom ako samostatnú úlohu pre všetkých.

Úlohy:
1.    Predstavte si, že patríte k mudrcom, ktorí šli hľadať novonarodeného židovského kráľa. Opustili ste svoje paláce a ste už druhý mesiac na ceste, ktorou vás vedie hviezda. Zatiaľ neviete, koľko ešte bude trvať vaša cesta, kým prídete do cieľa. Navyše stretávate popri ceste mnohých ľudí, ktorí sa čudujú nad vaším nápadom a považujú vás za blbých, keďže ste na ceste, nevedno kam. Ako by ste odpovedali náhodnému okoloidúcemu, ktorý sa vám smeje a pýta sa, kam idete a prečo?

2.    Predstavte si, že ste jeden z mudrcov, ktorí šli hľadať novonarodeného židovského kráľa. Práve ste prišli do domu, kde ste uvideli Jozefa, Máriu a dieťa. Dom je však chudobný. Všade naokolo vidíte veľkú biedu. Vôbec sa to nezhoduje s vašimi predstavami o kráľovi, ktorého ste hľadali. Aké by ste asi mali pocity? Čo by ste museli zmeniť vo svojom vnímaní Boha – Kráľa?

3.    Predstavte si, že patríte k mudrcom, ktorí šli hľadať novonarodeného židovského kráľa. Už ste ho našli a vraciate sa späť. Cestou domov sa však musíte vyhnúť Herodesovi. Čo by ste asi povedali, akú výhovorku by ste si našli? Neboli by ste sklamaní, keď sa vraciate od kráľa, ktorého ste našli v chudobe, a navyše hviezda vám na cestu už nesvieti? Aké by ste mali pocity?

4.    V týchto týždňoch vrcholí celoslovenská evanjelizačná kampaň „Modlitby za školy.“ Zakrátko budete mať možnosť nosiť žlté stužky na svojom odeve ako symbol, vonkajší znak toho, že sa za svoju školu modlíte a chcete byť v nej svedkom Krista, ktorý nás vyzýva byť svetlom svetla. Čo si myslíte, prečo je potrebné aj navonok ukázať, čo prežívame? Je vôbec potrebné modlitbu „zverejňovať“ nejakým viditeľným znamením, napr. tou žltou stužkou? Čo si myslíte, prečo je práve žltá? K čomu ma zaväzuje takéto nosenie stužky? Aký má význam, že ju nebudú nosiť len katolíci, ale aj mladí iných kresťanských cirkví?

Postupne (najlepšie v poradí od 1 po 4) študenti spolu s katechétom (animátorom) rozoberú svoje odpovede, pričom ostatné dve skupiny vždy počúvajú tú skupinu, ktorá práve hovorí.
Na záver sa katechéta (animátor) pomodlí modlitbu za školu a vyzve mladých k slobodnému rozhodnutiu vziať si od neho žltú stužku, ktorú môžu nosiť v adventom období.

Podnety pre katechétu (animátora), ktoré by mohol zdôrazniť:

-    žltá ako symbol svetla nás sprevádza počas celého adventu (sviece na adventom venci, žltá hviezda, ktorá viedla mudrcov, hviezdičky na vianočnom stromčeku),
-    vysvetliť pojem „svedectvo viery v Krista a lásky k nemu“,
-    vysvetliť texty Svätého písma o svedectve (Mt 10, 32-33. Mt 5,13-16, Jn 13, 34-35, 1Pt 3,15)
-    predstaviť silu spoločnej modlitby a vysvetliť pojem ekumenizmus.


Aktualizácie a ponuku katechetických pomôcok k druhej etape "Modlitby za školy" nájdete na stránke Katolíckeho pedagogického a katechetického centra, n.o.: www.kpkc.sk