Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
Plenárne zasadanie KBS 16.-17.9.2014 (79)


79. plenárne zasadanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sa konalo v dňoch 16. a 17. septembra 2014 v Pútnickom dome v Marianke. Zúčastnilo sa ho všetkých 16 biskupov, členov KBS. Na zasadaní sa zúčastnil aj apoštolský nuncius v SR Mons. Mario Giordana. Hosťom rokovania bol v utorok aj kardinál Jozef Tomko.
 
V novembri 2015 sa slovenskí biskupi zúčastnia na pravidelnej návšteve Ad limina apostolorum vo Vatikáne. Návštevy sa zúčastňujú diecézni a pomocní biskupi. Ostatná návšteva sa uskutočnila v roku 2007. Úlohou návštevy Ad limina apostolorum je: 1. návšteva hrobu apoštola sv. Petra, 2. návšteva Svätého Otca, 3. rokovanie s vatikánskymi dikastériami.
 
Biskupi sa venovali aj relácii, ktorú predseda KBS prednesie na mimoriadnej Biskupskej synode o rodine v októbri 2014. Za Katolícku cirkev na Slovensku sa jej zúčastnia 2 delegáti: za Rímskokatolícku cirkev predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský a za Gréckokatolícku cirkev predseda Rady hierarchov Mons. Ján Babjak.
 
V rámci rokovania si biskupi vypočuli správu o práci Liturgickej komisie KBS. Komisia pracuje na preklade 3. typického vydania Rímskeho misála. Predseda Liturgickej komisie dostal nové pripomienky od biskupov, ktoré budú postupne do prekladu zapracovávané.
 
Na programe bolo aj schvaľovanie mediálnych projektov zo zbierky na katolícke médiá. Konferencia biskupov Slovenska podporí mediálne projekty vo výške 190 tisíc EUR. Celkovo bude z výnosu Zbierky na katolícke médiá, ktorá sa koná počas 7. veľkonočnej nedele, podporených 23 projektov. Sú medzi nimi projekty TV LUX, Rádia Lumen, TK KBS, vzdelávacie mediálne projekty, časopis Rebrík, dokumentárne filmy o dejinách a súčasnosti úcty Sedembolestnej Panny Márie, práci centier Cenacolo, dokument v spolupráci s UPN o pašovaní náboženskej literatúry v čase totality, internetové portály venované práci s deťmi a mládežou a iné.
 
Plénum si vypočulo informácie o Svetových dňoch mládeže, ktoré sa budú konať v roku 2016 v Krakove. Predseda rady pre mládež a univerzity Mons. Tomáš Galis nadviazal pracovné kontakty s organizátormi SDM v Krakove. Na Slovensku začína duchovná príprava na túto udalosť. Najväčším projektom bude celoslovenské stretnutie mládeže P15 v Poprade. Celý rok 2015 bude prebiehať pod heslom Čisté srdce - život bez hriechu.
 
Biskupi sa venovali aj správe o činnosti v zahraničných slovenských misiách. Mons. Jozef Haľko, zodpovedný za zahraničné misie, poukázal na tri miesta, kde je obzvlášť potrebná prítomnosť slovenského kňaza. Ide o Anglicko, Chorvátsko a Nemecko.
 
Konferencia biskupov Slovenska vydala dnes ::osobitné vyhlásenie:: o konaní II. Národného pochodu za život.