Cookies management by TermsFeed Cookie Consent
95. plenárne zasadanie Konferencie biskupov Slovenska

Čicmany 9.-10. marca 2020


Slovenskí biskupi sa v dňoch 9. a 10. marca 2020 zúčastnili na 95. plenárnom zasadaní Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v Dome sv. Bystríka v Čičmanoch. 
 
Predseda vlády SR Peter Pellegrini dnes Konferencii biskupov Slovenska telefonicky oznámil rozhodnutie, že s platnosťou od 10. 3. do 23. 3. 2020 sa nesmú na území Slovenska sláviť verejné bohoslužby. 
 
Tento zákaz biskupi prijali s veľkou bolesťou, žiadajú však všetkých kňazov a veriacich, aby ho uposlúchli, uvádza stanovisko, ktoré je možné nájsť v plnom znení TU
 
Počas prvého tohtoročného zasadania si biskupi vypočuli informácie o činnosti komisií a rád KBS a zhodnotili vybrané aktivity KBS.
 
Biskupi prijali informáciu o kanonizačnej kauze mučeníka Mikuláša J. Lexmanna OP, priekopníka novej evanjelizácie. Vlani uplynulo 120 rokov od jeho narodenia a Slovenská provincia rehole dominikánov oficiálne požiadala o začatie jeho beatifikačného procesu ako mučeníka. Biskupi túto žiadosť schválili.
 
Členovia KBS sa tiež zaoberali listom predsedu Konferencie biskupov Poľska arcibiskupa Stanisława Gądeckieho, ktorý žiada o podporu iniciatívy vyhlásenia pápeža sv. Jána Pavla II. za učiteľa Cirkvi a spolupatróna Európy. Slovenskí biskupi túto iniciatívu podporia.
 
Vypočuli si tiež informácie o prípravách Medzinárodného eucharistického kongresu, ktorý sa uskutoční 13. - 20. septembra 2020 v Budapešti, o pastorácii Rómov a o stave Pápežského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme.